0

Szybkie spojrzenie na Google Script

Google Script jest to język pozwalający automatyzować swoją pracę oraz tworzyć fantastyczne rzeczy zintegrowane z produktami Google. GS jest w całości oparty na JavaScript, co jest jego bardzo dużą zalętą. Skrypty odpalamy w specjalnie przygotowanym edytorze oraz są odpalane na serwerach Google.

 

Do czego możemy użyć Google Script?

  • Dodawać menu, okna dialogowe, sidebar’y do  Google Docs, Sheets oraz Forms.
  • Pisać funkcję działające na Google Sheets.
  • Interakcja z Google Services ( AdSense, Analitycs, Calendar, Drive, Maps, Gmail ).
  • Budowanie Addonów do Google Docs, Sheets, Form oraz publikowanie ich w sklepie.

To tylko niektóre z możliwości jakie daje nam GS, najlepiej przetest0wać je samemu. Tutaj Google wychodzi nam z pomocną ręką i proponuje dwa pięciominutowe kursy, pokazujące GoogleScript w akcji:

Macros and Menus – spreadsheet: budowanie funkcji, menu oraz automatyzacja procedur.

Managing Responses for Google Forms – zaproszenia w Google Calendar oraz spersonalizowany Google Doc dla uczestnika.

Rekomenduję przed rozpoczęciem zabawy z Google Script przejść sobie przez te dwa króciutkie kursy, nie powinny one nam zająć więcej niż 15 minut. Więc jeśli ich jeszcze nie przeczytałeś to dlaczego by tego nie zrobić zaraz po przeczytaniu tego artykułu?

Pierwszy Skrypt:

Przechodzimy do strony Google Script ( musimy być zalogowani na konto Google ),  jeśli jest to nasza pierwsza wizyta, zostanie wobec nas użyty redirect który poprowadzi nas do krótkiego introduce po edytorze.  Następnie stwórzmy nowy skrypt za pomocą przycisku „new script” znajdującego się w lewym górnym rogu. Następnie wklejmy zawartość tego skryptu:

function helloFriend() {
  var email = Session.getActiveUser().getEmail();
  var subject = 'Hello Friend!';
  var body = 'Now, you\'re my best Friend!';
  
  GmailApp.sendEmail(email, subject, body);
}

Jak widzimy wyżej definijumy trzy zmienne:

email – odpowiada za adres mailowy osoby do której chcemy wysłać maila. My przypisujemy adres           osoby aktualnie zalogowanej na konto ( wyślemy maila do siebie ).

subject – jest to temat maila.

body – jak się łatwo domyślić odpowiada za treść naszej wiadomości.

 

Następnie korzystamy z classy GmailApp, na której używamy metody sendEmail.  Przekazujemy do niej wcześniej zdefiniowane zmienne.

Pozostało nam, już tylko zapisać oraz włączyć nasz skrypt. Aby to zrobić musimy z menu znajdującego się u góry edytora, wybrać nazwę funkcji. W tym wypadku będzie to helloFriend, następnym krokiem będzie naciśnięcie play. W tym momencie wyskoczy dialog box proszący o uprawnienia. Po wyrażeniu zgody, u góry edytora pojawi się żółta belka, informująca nas o wykonywaniu się skryptu. Gdy zniknie nie pozostanie nam nic innego jak tylko sprawdzenie naszej skrzynki pocztowej.

admin